X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

(*blog_title*)

(*blog_short_description*)

Peducate.ir

با هم بیاموزیم

جستجو
بایگانی
آمار
تعداد بازدیدکنندگان :
270609
نظرسنجی
چقدر از مطالب پورتال رضایت دارید؟

برگه‌ها

پنج ویژگی ضامن موفقیت

اگر به دنبال الگوی دقیقی به منظور پیروزی در زندگی خود هستید، می توانید حتی بهتر از شخصی مانند بیل گیتس، خالق مایکروسافت طعم پیروزی را بچشید. قطعا نگاه به یک زندگی موفق، می تواند تعاریف متفاوتی را شامل شود؛ ولی بیل گیتس پنج ویژگی را از نگاه خود به منظور تضمین پیروزی برمی شمرد. بیل گیتس با ثروت خالص حدود هشتاد میلیارد دلار، ثروتمند ترین شخص دنیا شناخته می شود. وی در زمانی توانست رویای خود (تحقق حضور یک PC در هر خانه را و از همین مسیر به ثروت خود دست یابد؛ ولی راز پیروزی گیتس در چه بوده است؟ بدون شک، گیتس در زمان مناسب و در جای مناسب و با محصولی مناسب قرار گرفت، ولی به مرور زمان وی به ویژگی هایی که می تواند تداوم پیروزی را تضمین کند، دست پیدا کرده است؛ الگویی که می تواند به منظور هر شخصی مبنا قرار بگیرد. در این جا نگاهی به پنج مورد از این ویژگی ها از نگاه گیتس می اندازیم. 

1 – دانستن اینکه چگونه باید «نه» گفت

این توصیه ای است که گیتس از «وارن بافت» فرا گرفته و به منظور هر فردی اعم از ثروتمند یا فقیر کاربردی است. همواره زنجیره ای بی پایان از فرصت ها، کارهایی به منظور انجام دادن، تجربیات متفاوت و مانند آن وجود دارد؛ بنابراین، در یک چنین دنیای شلوغی، دانستن آنکه در چه زمانی باید به پروژه ها، دعوتنامه ها و سایر درخواست ها به نفع استفاده بهینه از زمان خود نه بگویید، مهمترین مهارتی است که باید یک شخص فرا گیرد. این ویژگی به شما یاد می دهد که بدانید، دقیقا چه مواردی به منظور شما اهمیت دارد و در نتیجه تمرکز خود را تماما بر آن معطوف کنید.


2 – استقبال از انتقاد

گیتس در کتاب خود با نام «Business @ the Speed of Thought» یادآور شده است: از خبرهای بد با آغوش باز استقبال کنید تا بدانید که دقیقا در کجا نیازمند بهینه سازی و پیشرفت هستید. هرچند کسی چندان دوست ندارد که دیگران به انتقاد از نحوه تفکر و عمل وی بپردازند، در فقدان این موضوع، پیشرفت فردی بسیار کندتر خواهد بود. انتقادات معمولا شخص را با زاویه های نو از موضوع مواجه میسازد که پیش از آن پنهان بوده اند. در این میان، شخص باید از قوه قضاوت خود به منظور تشخیص انتقادات مناسب و کاربردی از موارد بی فایده استفاده کرده و یاری بگیرد. با دقت گوش دادن به دیگران، مهارت مهم دوم به منظور پیروزی در زندگی است.


3 – خوشبینی

در دنیایی که اغلب بسیاری از اتفاقات بدبینانه و ناخوشایند رقم می خورد، داشتن دیدی خوشبینانه دشوار است؛ ولی واقعیت این است که بدون داشتن فلسفه خوشبینی، هیچ کس اقدام به سرمایه گذاری در یک ایده، راه اندازی کسب و کار نو و ساخت یک محصول نو نخواهد کرد. زندگی شخصی گیتس، بیانگر نمونه ای جالب از اعتقاد به فلسفه خوشبینی است، زیرا در دنیایی که گرفتار اغلب مصایب و مشکلات از جمله گرسنگی، آلودگی فقر است، سرمایه گذاری در پروژه های بشر دوستانه، نیازمند اعتقادی قوی به خوشبینی است. وی یک بار در 2013 در کالج استنفورد گفت: معمولا خوشبینی را به عنوان امید پوچ و بیهوده نگاه می کنند، ولی بدون هیچ شکی می توان گفت که یک نوع نا امیدی کاذب نیز همواره وجود دارد که باید به شدت از آن پرهیز کرد.


4 – تمایل به شکست

گیتس در کتاب دیگر خود «The Road Ahead» نوشته است: پیروزی یک معلم پست است که اشخاص باهوش را به گونه ای اغوا می کند که به این باور می رسند، هیچ گاه شکست نمی خورند، وی تشریح می کند، امروز فکر کردن به یک محصول شکست ناپذیر منجر به از دست رفتن و منسوخ شدن ایده های فردا می شود. قطعا اشخاص پیروزی را بیش از شکست می پسندند؛ ولی این شکست است که بیش از هر چیز دیگر منجر به یادگیری انسان می شود و بهترین فرصت ها را به منظور رشد در اختیار قرار می دهد.


5 – توانایی تمرکز بر یک هدف مشخص و دنبال کردن آن

گیتس در نامه ای سرگشاده، درس هایی از تاریخ ماشین بخار را یادآور شده است: چنانچه یک هدف مشخص را تعریف کنید و مقیاسی به منظور نشان دادن میزان پیشرفت در مسیر این هدف داشته باشید، به نتایج شگفت انگیزی خواهید رسید. وی همچنین تأکید کرده که البته یافتن یک هدف مشخص و مقیاس صحیح به منظور برآورد پیشرفت، سخت و دشوار است. زیرا اگر این موضوع ساده بود، همه اشخاص در نهایت به شخصیت های موفق تبدیل می شدند.


منبع: تابناک


نظرات (0)


نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد